Bilgilendirme Discord Sunucusu Temel Adımları

cloudf cloudf
cloudf cloudf

shorty

CloudFivem Üye
CF Kullanıcı
May 6, 2020
17
58
Selam dostlar sizlere fivem discordu nasıl oluştururuz ve nelere dikkat etmeliyiz? onu öğreteceğim veya bilgilendireceğim.

İlk olarak boş bir sunucu oluşturalım sunucu isminiz atıyorum "x Roleplay" sunucunuzu oluşturduktan sonra önceliğiniz permler olmalıdır ki oda kategorilerine direkt olarak permleri entegre edelim ve daha sonrasın da bizi tekrar uğraştırmasın. PERMLERİ OLUŞTURMADAN ÖNCE "everyone" permine gelerek rol izinlerini temizle yapıyoruz,

Ve "whitelist" permine şu izinleri veriyoruz;
Davet oluştur,Kullanıcı Adı değiştir
Metin kanallarını oku ve Ses kanallarını gör, mesaj gönder
Mesaj geçmişini oku, bağlan, konuş,video

Kayıt ol permine açılacak izinler;
Davet oluştur
Metin kanallarını oku ve Ses kanallarını gör, mesaj gönder,mesaj geçmişini oku, bağlan, konuş,video

-------------
Yetkili permlerini kendinize göre ayarlayıp oluşturabilirsiniz, ben örnek bir perm sıralaması yaptım.

Permleriniz ayarladıktan sonra sıra, oda kategorilerini oluşturmakta herhangi bir kategori oluşturun ve bir isim koyun daha sonrasında "Özel Kategori" seçeneğini kullandıktan sonra

Kategoriyi görmesini istediğiniz permleri seçin!
Daha sonrasında "kategori oluştur" seçeneğine basarak kategoriyi oluşturuyoruz.
Kategorimizi oluşturduktan sonra bir kaç oda açalım, odalara tek tek perm izinleri yapmanıza gerek kalmadan direkt olarak "genel metin kanalları" yada siz ismini ne koyduysanız kategorisine sağ tıklayın ve "kategoriyi düzenle" seçeneğine basın "izinler" kısmına gelerek perme özel izinleri açalım
Ben whitelist perminin sadece odaları görebilmesini istiyorum ve şu şekilde ayarlıyorum.

Bu kategoride whitelist permi olanlar hiç bir şekilde solda gördüğünüz odalara mesaj ve tepki ekleyemez, yapabilecekleri tek şey okumak olacaktır.
Eğer o kategori üstünde bir odaya mesaj atmasını istiyorsanız "istediğiniz kanala" sağ tıklayıp kanalı düzenle yapın. Ve izinleri şu şekilde ayarların;

Eğer odaya bağlantı veya dosya ekleyebilmelerini istiyorsanız, izin ver seçeneğine çevirin.
"Senkronize et" düğmesine tıklarsanız kategorideki ayarına geri döner unutmayın!
Eğer takıldığınız bir konu olursa odalar veya kategori kısmında çekinmeden yazabilirsiniz.
Gelelim ekleyeceğimiz botlara
1 - olmazsa olmaz MEE6 (Bir çok yerde işimizi görecek)
2 - MC - AT ve ST - AT (Sunucu paneli için, kendinizde yapabilirsiniz sunucu panelini bunu da paylaşacağım ama güvenilir olarak ST-AT kullanılabilir, MC-AT reklam ve küfür gibi şeyleri engelliyor bunu da engellemenin bir çok yolu var mee6 ile ama ekstra uğraşa gerek kalmadan MC-AT hepsini hallediyor)
3 - MARPEL (Ben titiz adamım ve tüm her şeyin loglarını ayrı görmek istiyorum diyorsanız burada MARPEL devreye giriyor ve herşeyin loglarına kısaca ulaşabiliyoruz)

Peki bu botları nasıl kurabiliriz?

İçeriği görüntülemek için Giriş yap veya Kayıt ol .
,
,
,

Botlarımızı çektikten sonra ilk yapacağımız şey MARPEL ve ST-AT odalarını kurmak "m!logkur & st!kurulum" bu iki kodu yazıktan sonra odalarımızı kuruyoruz; Ekran Alıntısı8.PNG
MC-AT ile bir işimiz yok, eğer dilerseniz panelinde otomatik cevap kısımları var "!webpanel" yazarak ulaşabilirsiniz.
Gelelim MEE6 botumuza en önemli olan ilk olarak bir kategori oluşturalım ve kategori ismini "gelen-giden" yapalım bu odayı yetkililere özel yapın!
Daha sonrasında iki oda açın "gelen" "giden" diye ve sonrasında MEE6 panelinden sunucumuzu seçelim ve ayarlamalarına başlayalım.
Ekran Alıntısı9.PNG
Açık olması gereken kısımlar şunlardır, kırmızı ile çizdiğim yerler size kalmış açıp açmamak. İlk olarak "welcome" kısmına girelim
Send a message when a user joins the server(Sunucuya yeni bir kullanıcı girdiğinde mesaj at) tikini seçelim ve gelen-giden kategorisinden gelen kısmını seçip
"<@{user.id}> sunucumuza katıldı. **id; {user.id}**" yazalım Ekran Alıntısı10.PNG
hemen aşağısına inelim ve

Send a message when a user leaves the server(Kullanıcı sunucudan ayrıldığında mesaj at) tikini seçelim ve aynı şekilde giden odasını seçtikten sonra
"<@{user.id}> sunucumuzdan ayrıldı. **id; {user.id}**" yazalım

peki bu ne işimize yarayacak? derseniz o iki odaya gelen giden kişilerin discord idleri düşmekte kişiler discord değiştirmediği sürece DİSCORD IDleri asla ama asla değişmez. Eğer birisini "blackliste" aldıysanız discord idsini herhangi bir odaya yazabilirsiniz. (Veya ileride açacağım konularda direkt olarak bot ile blackliste alabilirsiniz.)
o kategoride bulunan

Give a role to new users(Yeni kullanıcılara rol ver) Seçeneğini tıklayarak "Kayıt Ol!" permini verelim bu sayede yeni gelen kişilere MEE6 otomatik olarak rol verecektir. BOTUN PERMİNİ DİSCORDDA EN ÜST KISIMLARA ÇEKİN Kİ RAHATCA PERM VEREBİLSİN EĞER VERMEYE ÇALIŞTIĞINIZ PERM BOT PERMİNİN ÜSTÜNDEYSE VERMEYECEKTİR!
Hadi yaptıklarımıza bir göz atalım şimdi ilk olarak yan bir hesap ile gelen ve giden odalarımıza göz atalım

Şimdi sunucumuza dönüp MARPEL botunun oluşturduğu loglar kısmına mee6-log diye bir oda açıyoruz, MEE6 paneline geri dönüyoruz ve "moderator" kısmına giriyoruz. Eğer bir permde ban yetkisi olmasını istemiyorsunuz ama gerektiği yerde ban atabilmesini istiyorsanız o permi Moderator Rolese ekliyoruz, daha sonrasında Audit Loggingten kanalı seçtikten sonra gelen weebhook onayını veriyor ve yetkilendiriyoruz.

Premium seçeneği haricinde tüm log bildirimlerini açık hale getirin daha sonrasında sayfanın en aşağısına inin

Panelleri bu şekile getirin panel ayarları için panelin üstüne tıklayın, "COOLDOWN" koymatı unutmayın, bu devirde kimseye güven olmaz :p
ister "user" ister "server" cooldown koyabilirsiniz user/ kişiye yönelik bekleme süresi verir server / komutu kullanabilen herkese bekleme süresi verir.
Allowed rollerde komutu ayrı bir perminde kullanmasını isterseniz ekleyebilirsiniz veya kullanmasını istemediğiniz permi Banned Rolese ekleyebilirsiniz. Banned Channel ile komutun kullanılmasını istemediğiniz kanalları seçebilirsiniz.

MEE6 ile tüm işimiz bu kadar, geri kalan ayarlamalar sizde :)

Sunucu Ayarlamalarında ki son adımlarımız ise şunlar
Nitro diye bir oda açıp sunucunuza nitro basan kişileri oradan görebilirsiniz.

Eğer takıldığınız herhangi bir durum, bir konu olursa bana ulaşabilirsiniz, bu konudan sonra yakın zamanda kendi sunucunuz için bot oluşturmayı ve kendi yazdığım bot kodlarını paylaşacağım, iyi forumlar

/ MEE6 LEVELS KISMINI KENDİNİZE GÖRE AYARLAYABİLİR, KAPATABİLİRSİNİZ AÇIK UNUTMUŞUM, AYNI ŞEKİLDE MUTE,TEMPMUTEYİ KAPATIN İŞE YARAMAYACAKTIR.
EĞER ODAYI WHİTELİST PERMİ YERİNE DİREKT KAYIT OL PERMİNİ ODAYA ENTEGRE EDİP ODAYI O PERME KAPATIRSANIZ İŞE YARAYACAKTIR. TABİ WHİTELİST YERİNE EVERYONE PERMİNE AÇMANIZ GEREKECEK, BİRAZ KAFA YORAN BİR İŞLEM.

/BOTLARI KULLANMADAN ÖNCE GÜVEN ÖNLEMLİ BOŞ BİR DİSCORDA ÇEKİP DENEME YAPABİLİRSİNİZ!

spanqe

CloudFivem Üye
CF Kullanıcı
May 2, 2020
102
93
Güzel anlatım fakat yeri sanki burası değil. Ellerine sağlık. :)

• Beğen
Tepkiler: shorty

BU KONUYU GÖRÜNTÜLEYEN KULLANICILAR (Üye: 1, Ziyaretçi: 1)

• gxon

Yasal Uyarı

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren cloudfivem.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. cloudfivem.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri iletisim linkimizden bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.

Hızlı Bağıntılar

Kullanıcı Paneli

Sponsorluk İçin

Sponsorluk için morpheause@cloudfivem.com a mail atınız.