Bilgilendirme Localhost Nedir ? Ne işe yarar ? Nasıl yapılır ?

cloudf cloudf
cloudf cloudf

Rise

CloudFivem Üye
CF Kullanıcı
May 5, 2020
63
68
Arkadaşlar konuyu iyice okuyup adımları eksiksiz yaptığınız zaman kesinlikle çalışacaktır. Localhost ; Sadece kişisel bilgisayarla sınırlı bir hizmet servisi demektir. Webhost nasıl ki tüm dünyaya açıksa localhost'ta sadece üzerinde yetkili olan kullanıcılara açıktır. Kendi bilgisayarınız üzerinden oluşturabilirsiniz , içinde kendi yazdığınız veya bulduğunuz scriptleri deneyebilir , bug vs.. olup olmadığını deneyebilirsiniz. Kısaca test sunucusu gibi. Nasıl Yapılır ?

- Öncelikle size 3 adet program vereceğim indirip kurun.
XAMPP :
İçeriği görüntülemek için Giriş yap veya Kayıt ol .

HEIDISQL :

VISUAL STUDIO CODE :

- Visual studio code sunucu içinde ki config ayarlarını vs.. yapabilirsiniz. (Script düzenlemede vs.. gerekli)

- Heidisql veri tabanı veya bazı dosyaları çektirme vs.. yapabilirsiniz.

- Xampp içinde sunucuyu başlatmadan önce bu programı başlatıcaksınız ve Module kısmında ki Apache ve MySQL starta tıklayacaksınız.İkisininde tıkladıktan sonra yeşil olması gerekiyor. Arka planda çalışması gerekli.

- Hangi diski kullanıyorsanız örneğin ben C diskini kullanıyorum.Diskte boş bir yere sol tıklayıp yeni klasör oluşturun ve adını Sunucu yapın.

- Aşşağıda vereceğim winrar dosyasını indirin ve yukarıda diskte oluşturduğumuz " Sunucu " klasörünün içine atın (İçindeki Herşeyi).
Winrar Dosyası :

- Winrar içinde ki server.cfg dosyasına göz atabilirsiniz. İçini elimden geldiğince sizin anlayacağınız şekilde düzenledim ve eklemeler yaptım.

- Sunucu klasörüne attığımız dosyalarda baslat dosyası olacak ona sağ tıkla yapıp düzenle diyin. İçinde C:\Users\YouTube\Desktop\sunucu\run.cmd +exec server.cfg bu yazacaktır. Onu kendinize göre değiştirin örneğin sunucu klasörü C diskinde ozaman şöyle yapmanız gerekiyor. C:\sunucu\run.cmd +exec server.cfg
Eğer " Sunucu " dosyası C diskinde başka bir klasörün içerisindeyse konumunu yazmanız gerekiyor. Örneğin ; C:\programfıles\dosyalarım\sunucu\run.cmd +exec server.cfg

- Heidisql programından çektirmenize gerek yok herşey hazır şekilde. XAMPP programını çalıştırıyoruz ve Apache ve MySQL ksıımlarına start veriyoruz ve yeşil olduktan sonra sunucu klasöründeki baslata çift tıklıyoruz. Karşınıza bir cmd ekranı çıkıcak orada ki işlemler bittikten sonra FiveM'e giriyoruz. F8 tuşuna basıp connect localhost yazıp sunucumuza giriyoruz.

İşinize yaradıysa ne mutlu bana , daha sonra ki konularda database ve çektirme konularınıda anlatacağım bunlar önemli noktolar. Araba tasarımından ve araba ayarlarını , çeşitli scriptler yüklemeyi vs.. anlatacağım. İyi oyunlar :)

Son düzenleme:

HakanKorkz

Yeni Üye
CF Kullanıcı
May 7, 2020
17
5
Üstadım lokalde çalışma yaparken arkadaşlarımızı da lokal sunucumuza davet etmek için port açmak gerekiyor acaba bunun yönteminde gösterebilir misiniz

• Beğen
Tepkiler: Rise

BU KONUYU GÖRÜNTÜLEYEN KULLANICILAR (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Yasal Uyarı

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren cloudfivem.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. cloudfivem.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri iletisim linkimizden bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.

Hızlı Bağıntılar

Kullanıcı Paneli

Sponsorluk İçin

Sponsorluk için morpheause@cloudfivem.com a mail atınız.